Hakkımızda

autfkhd2Kadın hastalıkları ve Doğum Ana Bilim dalı bünyesinde Obstetrik, Perinatoloji, Yüksek Riskli Gebelikler, Jinekoloji, Yardımcı Üreme Teknikleri-Tüpbebek, Jinekolojik Endokrinoloji, Jinekolojik Onkoloji, Jinekolojik Endoskopi, Ürojinekoloji, Aile Planlaması ve diğer birçok konuda uzun yıllardan beri başarı ile hizmet vermektedir.

Cebeci Hastanesi içerisinde 6 katlı kendi binasında toplam 125 yatak kapasitesinde çalışmaktadır. Doğumhane bünyesinde 8 yatak kapasitesi, 2 doğum salonu ve 2 sezaryen ameliyathanesi bulunmaktadır. Ayrıca bünyesinde jinekolojik operasyonların gerçekleştirildiği 3 ayrı ameliyathane de bulunmaktadır. Poliklinik hizmetleri jinekoloji ve gebe olarak iki ayrı birim halinde sunulmaktadır. Anabilim dalında görevli öğretim üyeleri tarafından özel muayene hizmeti verilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Dalında uzmanlık eğitimi amacı ile araştırma görevlisi alımı Tıpta uzmanlık sınavı (TUS) ile yapılmaktadır. Ana dal uzmanlı eğitim süresi 4 yıldır. Uzmanlık eğitimi süresince Anestezi, genel cerrahi, üroloji ve patoloji rotasyonları yapılmaktadır. Ana bilim dalının araştırma görevlileri için eğitim programı yıllık olarak düzenlenmektedir. Bölümümüzde ayrıca Perinatoloji yandalında üst ihtisas eğitimi de verilmektedir. Bu amaçla Yandal araştırma görevlisi Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) ile alınmaktadır ve eğitim süresi 3 yıldır.

Ana bilim dalında her hafta Çarşamba günü öğleden sonraları eğitime ayrılmıştır. Bu amaçla yıllık olarak belirlenmiş seminer ve literatür sunumları, araştırma görevlileri için hazırlanmış ders programı ilgili öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri tarafından sunulur. Ayrıca yıllık olarak belirlenmiş program çerçevesinde çeşitli güncel bilimsel konular dışarıdan davet edilen çeşitli konuk öğretim üyeleri tarafından sunulmakatdır. Aylık olarak morbidite-mortalite toplantıları da Çarşamba öğleden sonraları gerçekleştirilmektedir. Haftalık Perinatoloji toplantıları “Çocuk Hastalıkları Neonatoloji Bilim Dalı” ile ortaklaşa Çarşamba günleri yapılmaktadır.